ikona-menu2

NAGRODA LESŁAWA
A. PAGI

NAGRODA_TOP

O NAGRODZIE

To nie tylko wyróżnienie, ale przede wszystkim hołd dla wizjonerów polskiej gospodarki. Ustanowiona na cześć wybitnej postaci rynku kapitałowego Lesława A. Pagi, nagroda jest corocznym świętem dynamiki, skuteczności i rzetelności w biznesie. Wręczana tym, którzy nie tylko osiągają sukcesy, ale czynią to z najwyższymi standardami etyczno-zawodowymi. To wyjątkowe wyróżnienie dla liderów, którzy kształtują nowoczesną Polskę.

KATEGORIE 2024

ZGŁOSZENIA

Zgłoś
kandydata na
Lidera Jutra

ZOSTAŁO

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

KAPITUŁA KONKURSOWA

Borys Paweł

Prezes, Polski Fundusz Rozwoju

BRZOSKA RAFAŁ

Przedsiębiorca,
Prezes Grupy Integer.pl

DOMOGAŁA TOMASZ

TDJ, Przewodniczący Rady Nadzorczej

JAJUGA KRZYSZTOF

Kierownik Katedry Inwestycji Finansowych
i Zarządzania Ryzykiem Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Prezes CFA Society Poland

JAKUBCZYK-CAŁY
EWA

Partner Zarządzający,
PKF Consult

DEMUSIAK
ADAM

Partner, PwC Polska

PIETRASZKIEWICZ KRZYSZTOF

Prezes,
Związek Banków Polskich

PRUSEK TOMASZ

Prezes,
Zarządu Fundacji Przyjazny Kraj

RUSEWICZ MAŁGORZATA

Prezes Zarządu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami

RZOŃCA -BAJOREK KAMILA

Wiceprezes,
Asseco Poland S.A.

TRYBUCHOWSKI MACIEJ

Prezes Zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A.

previous arrow
galeria_nagroda_3
galeria_nagroda_6
galeria_nagroda_2
galeria_nagroda_5
galeria_nagroda_4
galeria_nagroda_1
next arrow

LAUREACI

DO POBRANIA

LIDER JUTRA
W KATEGORII RYNEK FINANSOWY

Osoba lub instytucja, która w sposób szczególny wyróżniła się na naszym rodzimym rynku – wizjoner w swojej dziedzinie, skuteczny w działaniu, rzetelny oraz reprezentujący najwyższe standardy etyczne i zawodowe.

LIDER JUTRA W KATEGORII INSPIRACJA BIZNESOWA

Właściciele lub CEO prywatnego polskiego przedsiębiorstwa, który swoimi działaniami biznesowymi promuje najwyższe standardy i zachowania, przyczynia się do rozwoju rynku polskich przedsiębiorstw, promuje nasz kraj w otoczeniu międzynarodowym, posiada solidne podstawy i wartości, a wśród swoich pracowników cieszy się nieposzlakowaną opinią.

LIDER JUTRA W KATEGORII DZIENNIKARZ EKONOMICZNY

Dziennikarz wybierany z grona nominowanych przez redakcje ogólnopolskie wyspecjalizowane w dziedzinie ekonomii i finansów. Laureat reprezentuje najwyższe standardy pracy dziennikarskiej, rzetelnie opracowując swoje publikacje.

MŁODY LIDER JUTRA

Młody talent poniżej 30. roku życia, który stanowi punkt odniesienia i wzór dla kolejnych pokoleń zdolnych ludzi. Laureatem mogą zostać osoby spoza społeczności Fundacji Pagi.

Joanna i Wojciech Klimasowie

Założyciele i właściciele firmy Klimas Wkręt-met.

Wszystko zaczyna się od miłości i pasji – mówią jednym głosem. Tak zaczęła się też historia marki, która dziś należy do najbardziej rozpoznawalnych na rynku technik zamocowań budowlanych w kraju, a i na świecie zdobywa zaufanie kolejnych inwestorów oraz wykonawców.

Klimas Wkręt-met to firma, którą Joanna i Wojciech Klimasowie założyli jeszcze w 1990 roku, choć w przemyśle produkcyjnym są jeszcze dłużej, od 1978 roku. Zmieniały się jednak potrzeby rynku, zmieniały oczekiwania klientów, w wyniku czego powstał Wkręt-met. Pojawiła się nowa hala, za nią przyszły inwestycje w rozwój parku maszynowego, rosła oferta, powstał własny magazyn, aby trzy dekady później Klimas Wkręt-met produkował swoje wyroby w jednym z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych w Europie.

Z czasem do nazwy firmy dołączył przedrostek w postaci nazwiska założycieli, co nie dziwi, biorąc pod uwagę, że marka od kilku lat konsekwentnie buduje swoją pozycję na zagranicznych rynkach. Dziś produkty usytułowanej nieopodal Częstochowy firmy, trafiają do blisko 70 krajów świata – w kilku do własnych spółek i struktur sprzedażowych.

To niewątpliwy sukces, choć właściciele mówią o nim z pewną dozą pokory. Wojciech Klimas zawsze powtarza, że autorem najlepszych pomysłów jest życie, lecz często na początku drogi trudno nawet zakładać, jakie rozmiary przybierze finalnie ta inicjatywa. Joanna Klimas powołuje się natomiast na słowa ukochanego taty: „Jeśli nie wiesz, jak coś zrobić, to po prostu to zrób”. Zacznij, a życie pokaże resztę, miej odwagę działać.

Tym, co charakteryzuje firmę Joanny i Wojciecha Klimasów jest jej niezmienny rodzinny charakter. Jeśli by spytać założycieli, co jest dla nich największą wartością, bez wahania odpowiedzą, że rodzina. Są dumni ze swojej trójki dzieci, z których każde dokłada swoją ważną cegiełkę do rodzinnej siły i energii przedsiębiorstwa. Joanna i Wojciech Klimasowie od zawsze też stawiają na pracę zespołową – nikogo nie dziwi, że pan prezes przechadza się po halach zakładu (nieustannie myśląc, co może działać jeszcze sprawniej), że pani prezes regularnie spotyka się z dyrektorami i menadżerami, żeby na bieżąco wspierać ich w rozwiązywaniu problematycznych kwestii i wspólnie szukać najlepszych rozwiązań.

– Ludzie to wielka wartość Od początku byliśmy wśród ludzi, a oni byli wśród nas – mówi Joanna Klimas. – Nie różniliśmy się niczym. To dzięki temu, że byliśmy razem, firma zaczęła rosnąć, pojawiło się coraz więcej wyzwań i pomysłów. A pomysł napędza pomysł – dodaje.

Klimas Wkręt-met od zawsze ma też bardzo ludzki, empatyczny wymiar. Pomaga na wielu frontach, od indywidualnej pomocy charytatywnej, przez wspieranie placówek wychowawczych i edukacyjnych, ośrodków dla osób z niepełnosprawnościami, klubów sportowych, a nawet strażaków ochotników i schronisk dla bezdomnych zwierząt. Szczególne miejsca w sercach Joanny i Wojciecha Klimasów zajmuje Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, podczas finału której od lat licytują złote serduszka.

Te działania, zarówno biznesowe, jak i dobroczynne, są dostrzegane przez kapituły konkursów oraz plebiscytów, by wspomnieć przyznany Joannie i Wojciechowi Klimasom tytułu ambasadorów Fundacji Oczami Brata w 2018 roku, w tym samym roku trzymali też miano Wzorowej Firmy. Prezes Klimas Wkręt-met czterokrotnie został ogłoszony Kreatorem Budownictwa Roku w kategorii Osobowość Branży (2018, 2019, 2020, 2021), a w 2020 otrzymał miano Polskiego Herkulesa. W kolejnych latach przyszły następne wyróżnienia: dla Promotora Częstochowskiej Gospodarki oraz dla Człowieka Ponad Podziałami (2022). Ponadto od 2019 roku Wojciech Klimas jest honorowym członkiem Związku Polskie Okna i Drzwi.

Prywatnie Joanna i Wojciech Klimasowie to pełne optymizmu i życiowej energii osoby, które uwielbiają być w ruchu. Zamiłowanie Wojciecha Klimasa do siatkówki, a Joanny Klimas do piłki ręcznej ma dziś swoje odbicie w ich wsparciu dla sportowych inicjatyw, bo też sport nadal stanowi istotną część ich życia.

Jacek Socha

W 1978 ukończył studia na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, a w 1991 studia w Instytucie Rynku Kapitałowego przy Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. W latach 1980–1982 był zatrudniony w Centralnym Ośrodku Metodycznym Studiów Ekonomicznych Szkoły Głównej Planowania i Statystyki. Następnie do 1990 pracował w Zakładzie Teorii Ekonomii Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Od 1991 do 1994 pełnił funkcję dyrektora Biura Inspekcji w Komisji Papierów Wartościowych, następnie został zastępcą przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych. Od października 1994 do maja 2004 zajmował stanowisko przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Był także członkiem Komisji Nadzoru Bankowego, Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, Rady do spraw Systemu Płatniczego przy prezesie Narodowego Banku Polskiego, a także jednego z komitetów doradczych przy Międzynarodowej Organizacji Komisji Papierów Wartościowych.

Od 2 maja 2004 do 19 października 2005 sprawował urząd ministra skarbu państwa w dwóch rządach Marka Belki. Został następnie partnerem w dziale usług doradczych PricewaterhouseCoopers i wiceprezesem polskiego oddziału tej firmy. Zakończył pracę w PwC w 2021.

Członek honorowy Związku Maklerów i Doradców. Autor artykułów na temat rynków kapitałowych oraz publikacji książkowych, w tym Zrozumieć giełdę (1992), Rynek-giełda-inwestycje (1998), Rynek papierów wartościowych w Polsce (2003)

W 2001 odznaczony Krzyżem Komandorskim, a w 2011 Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

W 2007 otrzymał Perłę Honorową Polskiej Gospodarki (w kategorii gospodarka), a w 2006 Nagrodę Specjalną Lewiatana przyznaną przez Konfederację Lewiatan.

Łukasz Wilkowicz

Od ćwierć wieku przygląda się przemianom w polskiej i światowej gospodarce, na rynkach i w sektorze finansowym, głównie w bankach. W latach 1997-98 pracował w dzienniku “Prawo i Gospodarka”, później do 2005 r. w tygodniku “Gazeta Bankowa”, a przez kolejne siedem lat w Gazecie Giełdy “Parkiet”. Od 2012 w “Dzienniku Gazecie Prawnej”, obecnie na stanowisku redaktora.

Laureat Grand Press Economy w 2021 r. oraz Nagrody Dziennikarskiej im. E. Kwiatkowskiego przyznawanej przez środowisko bankowe w latach 2014 i 2021.

Olga Kotyk

Inżynier zarządzania produkcją, obecnie studentka lingwistyki stosowanej na UAM w Poznaniu (studia magisterskie) oraz psychologii w biznesie Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. W trakcie studiów pracowała w dziale Compliance najpierw jako Product Assurance Associate, następnie Senior Compliance Associate w dużej korporacji.

Działała w organizacji AIESEC, jako regionalny koordynator sprzedaży, współorganizując największe w Polsce targi dla studentów i absolwentów „Dni Kariery” (2017-2018r).Po pierwszym roku studiów realizowała wolontariat na Sri Lance pod hasłem „Wzrost gospodarczy i godna praca” (jeden z celów zrównoważonego rozwoju ONZ).

Po wybuchu pandemii rozpoczęła autorski projekt skupiający się na wyrównywaniu szans edukacyjnych dzieci z domów dziecka (projekt społeczny WEB-KORKI), a od 2021r. prowadzi fundację pod tą samą nazwą, której misją jest nie tylko wyrównywanie szans edukacyjnych, ale także tworzenie miejsca rozwoju dla wszystkich działających w fundacji wolontariuszy. W program rozwojowy dla wolontariuszy fundacji zaangażowani są psychologowie dziecięcy i biznesu, lektorzy języków obcych, prawnicy oraz szereg organizacji. Przez pierwsze 1,5 roku działania organizacji zostało przeprowadzonych ponad 3000 zajęć zdalnych dla podopiecznych polskich domów dziecka, przez 150 wolontariuszy nie tylko z Polski, ale także innych krajów Europy oraz z USA. W roku szkolnym 2022/2023r fundacja oferuje regularne wsparcie w nauce wychowankom 21 domów dziecka. W fundacji wszyscy pracują pro bono, a wolontariusze to przedstawiciele różnych grup społecznych i zawodowych.

Za te działania Olga zdobyła w 2021r. wyróżnienie Prezydenta miasta Poznania w konkursie na najlepszą inicjatywę pozarządową. Akcja została doceniona w kategorii: „Inicjator wspierający”, ukierunkowanej na niesienie pomocy osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym.

W kwietniu 2022r. znalazła się na liście magazynu Forbes – „25 under 25”, rankingu wyłaniającego młodych ludzi, którzy w przyszłości mają szansę wpłynąć na rozwój polskiej gospodarki i społeczeństwa.

We wrześniu 2022r. napisała e-booka pt: „Po prostu działaj! Poradnik dla liderów organizacji charytatywnych (i nie tylko)”, w którym opisuje krok po kroku proces zakładania i prowadzenia projektu społecznego , zachęcając do takich działań i skupiając się na zagadnieniach takich jak m.in: poszukiwanie pomysłu, proces tworzenia projektu, dbanie o beneficjentów ale też o wolontariuszy i o zachowanie balansu.

Jakub Papierski

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Posiada również licencję Chartered Financial Analyst (CFA). Od początku kariery zawodowej związany z rynkiem kapitałowym i bankowym.

Doświadczenie zawodowe w latach 90-tych obejmuje pracę w bankach inwestycyjnych i firmach doradczych m.in. w Creditanstalt Investment Bank i Deutsche Morgan Grenfell/Deutsche Bank Research, gdzie zajmował się sektorem bankowym w Europie Środkowej i Wschodniej.

Od listopada 2001 do września 2003 roku pracował w Banku Pekao S.A. jako dyrektor wykonawczy Pionu Finansowego, gdzie nadzorował bezpośrednio politykę finansową i podatkową banku, systemy informacji zarządczej oraz skarb i zarządzanie portfelami inwestycyjnymi, a także był członkiem Komitetu Zarządzania Aktywami i Pasywami Banku. W październiku 2003 roku objął stanowisko prezesa Zarządu Centralnego Domu Maklerskiego Pekao S.A., największego wówczas domu maklerskiego w Polsce. Od września 2006 roku pełnił jednocześnie funkcję wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej Pioneer Pekao TFI S.A. Od maja 2009 roku pełnił obowiązki prezesa Zarządu Allianz Bank Polska S.A., a od października 2009 roku zajmował stanowisko prezesa Zarządu.

W latach 2005-2009 był przewodniczącym Rady Programowej Akademii Liderów Rynku Kapitałowego przy Fundacji im. Lesława Pagi. Członek Rady Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Zasiadał w licznych radach nadzorczych, obecnie w PKO BP BANKOWY PTE S.A., PKO TFI S.A. oraz KREDOBANK S.A

Od 2010 roku Wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego, odpowiedzialny za bankowość inwestycyjną i korporacyjną, w tym dom maklerski (czterokrotnie wyróżniony jako Broker Roku przez GPW). Uczestnik największych transakcji IPO na GPW w tym niedawnych Allegro, Pepco, Shoper. Odpowiedzialny także za skarb i inwestycje własne banku w tym m.in. za przejęcie Nordea Bank Polska, Raiffeisen Leasing oraz PCM/Masterlease.

Joanna Kępczyńska

Członek Zarządu w innogy Polska S.A. odpowiedzialnym za Finanse. Na początku swojej kariery zawodowej pracowała na rynku finansowym, począwszy od specjalisty ds. rynku terminowego (Warszawska Giełda Towarowa), następnie maklera papierów wartościowych (Wood and Company, Credit Suisse First Boston) oraz menedżera projektów strategicznych (DM BZWBK). W Grupie innogy (wcześniej RWE) pracuje od 2004 roku, piastując początkowo szereg stanowisk menedżerskich w spółkach innogy w Polsce (Finanse, Zakupy Energii, Kontroling i Zarządzanie Ryzykiem). Od 2013 roku kontynuowała swoją karierę w spółkach innogy w Niemczech. W RWE Generation kierowała działem Asset Controlling i była odpowiedzialna za kontroling elektrowni jądrowych, węglowych oraz kopalni w trzech krajach: Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii. W 2014 roku objęła kierownictwo działu kontrolingu w energetycznej spółce sprzedażowej RWE Vertrieb z siedzibą w Dortmundzie.

Joanna Kępczyńska jest absolwentką SGH kierunku Bankowość i Finanse, MBA na Politechnice Warszawskiej/London School of Economics. Studiowała również w Niemczech na Eberhard-Karls-Universität Tübingen.

Joanna Solska

Dziennikarka i publicystka, jest absolwentką polonistyki. Pisała dla “Sztandaru Młodych”, a na początku lat 80. podjęła współpracę z “Polityką”, z którą związana jest do teraz. Od lat komentatorka Radia TOK FM, a od roku 2012 – gospodyni czwartkowego Salonu Radia TOK FM w autorskim programie “Teraz Solska!”. W swojej pracy zajmuje się ekonomią i polityką. Pisze i mówi ludzkim językiem o sprawach trudnych – takich jak tajniki gospodarki czy skomplikowane relacje w służbie zdrowia. Laureatka wielu znaczących nagród, m.in. Nagrody Eugeniusza Kwiatkowskiego, Dariusza Fikusa, Pryzmat i Grand Press za najlepsze teksty ekonomiczne.

Zbigniew Jagiełło

Polski menedżer, Prezes Zarządu Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego Spółki Akcyjnej, członek Rady Związku Banków Polskich. W czasach PRL działacz Solidarności Walczącej. Wcześniej przez blisko 9 lat pełnił funkcję Prezesa Zarządu Pioneer Pekao TFI SA. W globalnej strukturze Pioneer Investments nadzorował także dystrybucję w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). W drugiej połowie lat 90. m.in. jako wiceprezes Zarządu współtworzył PKO/Credit Suisse TFI SA. Aktywnie zaangażowany w rozwój i promocję wysokich standardów działania rynku finansowego w Polsce. Członek Rady Związku Banków Polskich oraz prestiżowej organizacji Institut International D’Etudes Bancaires zrzeszających międzynarodowe środowisko bankowe. Wcześniej pełnił m.in. funkcję Przewodniczącego Rady Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie

Jedna z najszybciej rozwijających się giełd w Europie Środkowo-Wschodniej. GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Giełda rozwija także Catalyst – rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych. Od lutego 2012 r. częścią Grupy Kapitałowej GPW jest Towarowa Giełda Energii, na której dokonuje się obrót energią elektryczną, gazem ziemnym, prawami majątkowymi oraz gwarancjami pochodzenia i uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Od 9 listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Herbert Wirth

Polski inżynier, geolog, menedżer, profesor nauk inżynieryjno-technicznych, były prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. W latach 1981–1991 pracował w Przedsiębiorstwie Geologicznym we Wrocławiu. Między 1992 a 1998 był zatrudniony w firmach zajmujących się analizami geologicznymi. Z KGHM zawodowo związany jest od 1998, gdy zaczął pracę w Centrum Badawczo-Projektowym Miedzi „Cuprum”. W 2009 został powołany na stanowisko prezesa zarządu spółki akcyjnej KGHM Polska Miedź. Został również przewodniczącym rady nadzorczej Centrum Badawczo-Rozwojowe KGHM Cuprum Sp. z o.o., a także przewodniczącym rady dyrektorów KGHM International. Prezesem zarządu KGHM Polskiej Miedzi był do 2016. Objął stanowisko profesora na Politechnice Wrocławskiej. Jest współtwórcą think tanku Poland Go Global. Członek prezydium Komitetu Górnictwa Polskiej Akademii Nauk.

Jacek Siwicki

W okresie transformacji ustrojowej, w 1991 r., pełnił funkcję Sekretarza Stanu w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych, odpowiedzialnego za oferty publiczne i transakcje z inwestorami zagranicznymi, a następnie w roku 1992 był doradcą International Finance Corporation do spraw prywatyzacji w Rosji i na Ukrainie. W firmie Enterprise Investors, w której pracuje od 1992 roku, zrealizował szereg inwestycji bezpośrednich, w tym: Komfort, LPP, Stomil Sanok, W. Kruk i Zelmer. Był aktywnie zaangażowany we wprowadzenie na warszawską giełdę blisko 30 spółek przodujących w ładzie korporacyjnym.

Marek Belka

Polski ekonomista i polityk, profesor nauk ekonomicznych, nauczyciel akademicki, urzędnik w międzynarodowych instytucjach finansowych. Dwukrotny wiceprezes Rady Ministrów i minister finansów: w 1997 w rządzie Włodzimierza Cimoszewicza oraz w latach 2001–2002 w rządzie Leszka Millera. W latach 2004–2005 prezes Rady Ministrów i przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej, stojący na czele dwóch gabinetów. W 2005 minister sportu w swoim drugim rządzie. W latach 2010–2016 prezes Narodowego Banku Polskiego. Poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji (od 2019).

Zygmunt Solorz

Przewodniczący Rady Nadzorczej Telewizji Polsat. Założyciel i główny akcjonariusz Cyfrowego Polsatu. Prezes Zarządu Polkomtel SA, a także członek rad nadzorczych firm w sektorze finansów i bankowości, ubezpieczeń, nieruchomości, energetyki i sportu.

Grzegorz Domański

Polski prawnik, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista w zakresie prawa cywilnego i prawa handlowego, radca prawny. Od 1997 r. wspólnik kancelarii prawniczej Domański Zakrzewski Palinka. Doradca Ministra Przekształceń Własnościowych w latach 1990-1995, a w latach 1998-2000 doradca i członek Gabinetu Politycznego Wicepremiera Leszka Balcerowicza. Uczestniczył w projektach prywatyzacyjnych prowadzonych przez Bank Światowy i EBOR na Białorusi i Ukrainie. Pierwszy i wieloletni Prezes Rady Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Był również pierwszym indywidualnym i honorowym członkiem GPW. Współautor projektów ustaw o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, spółek z udziałem kapitału zagranicznego, o publicznym obrocie papierami wartościowymi oraz o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji. Był też współautorem regulaminów i wewnętrznych regulacji giełdowych, a także zasad dobrych praktyk ładu korporacyjnego przyjętych przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.

Janusz Lewandowski

Janusz Lewandowski to polski ekonomista i polityk. Był posłem na Sejm I, III i IV kadencji, w 1991 i od 1992 do 1993 r. był ministrem przekształceń własnościowych. Jest posłem do Parlamentu Europejskiego. W latach 1980–1989 był doradcą ekonomicznym „Solidarności”, a w 1988 współzałożycielem Kongresu Liberalno-Demokratycznego. W okresie od kwietnia 2003 do kwietnia 2004 był obserwatorem przy Parlamencie Europejskim, przewodniczącym komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego. W 2009 został nominowany przez rząd na polskiego komisarza europejskiego ds. programowania finansowego i budżetu, przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów w gabinecie Ewy Kopacz.

Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest autorem książki o sławnych politykach, a także artykułów i felietonów do gazet i czasopism. Jako pierwszy w 1993 zdobył nagrodę „Giganta” przyznawaną przez poznański oddział Gazety Wyborczej, w 1993 otrzymał Nagrodę Kisiela.

Józef Wancer

Polski bankowiec, absolwent ekonomii w City College Uniwersytetu Nowojorskiego oraz zarządzania i stosunków interpersonalnych na Uniwersytecie Webster w Wiedniu. Przez blisko 25 lat pracował w Citibanku na stanowisku wiceprezesa oraz stanowiskach kierowniczych, m.in. w filiach tego banku w Japonii, Austrii, Wielkiej Brytanii i Francji. Na początku lat 90. zajął się działalnością menedżerską w Polsce. Był niezależnym konsultantem, który uczestniczył w tworzeniu Citibanku w Warszawie. Przez cztery lata (1991–1994) był członkiem Rady Nadzorczej Powszechnego Banku Kredytowego (PBK). W latach 1995–2000 był wiceprezesem, a potem prezesem Zarządu Raiffeisen Centrobank w Warszawie. W latach 2000–2010 był prezesem Banku BPH. Od 2010 r. do 2013 r. pracował jako doradca Zarządu Deloitte w Polsce oraz od 2011 r. do 2013 r. zasiadał w Radzie Nadzorczej Alior Banku. Od września 2013 r. związany z Bankiem BGŻ, gdzie pełnił funkcję prezesa Zarządu. Od 30 kwietnia 2015 r. do 31 sierpnia 2015 r. był prezesem Zarządu Banku BGŻ BNP Paribas. Obecnie pełni funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej BNP Paribas Bank Polska S.A.

Igor Chalupec

Polski finansista i ekonomista, były Prezes PKN ORLEN, wiceminister finansów (2003–2004), i makler giełdowy. Założyciel i właściciel ICENTIS Capital sp. z o.o. W latach 1995–2003 był członkiem zarządu Banku Pekao SA, Od 2013 prezes zarządu RUCH S.A. – lidera małego formatu sprzedaży detalicznej w Polsce, dynamicznie rozwijającego się operatora kurierskiego i logistycznego oraz drugiego pod względem udziału na rynku polskim dystrybutora prasy. 9 października 2018 złożył rezygnację z funkcji prezesa zarządu na mocy umowy z Alior Bankiem o współpracy przy restrukturyzacji RUCH S.A. Członek rad nadzorczych Banku Handlowego w Warszawie (Citigroup – od 2009) oraz Budimex (od 2009). W przeszłości m.in. wieloletni członek Rady Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (1995–2003).

Leszek Balcerowicz

Polityk i ekonomista, profesor Szkoły Głównej Handlowej, doktor honoris causa kilkunastu uczelni krajowych i zagranicznych. Jest autorem reform gospodarczych w Polsce rozpoczętych po upadku komunizmu. Był wicepremierem i ministrem finansów w pierwszym niekomunistycznym rządzie. Wyróżniany prestiżowymi nagrodami oraz odznaczeniami – w tym Orderem Orła Białego – najwyższym polskim odznaczeniem państwowym, za wkład w transformację ustrojową w Polsce. Były Prezes Narodowego Banku Polskiego.

Leszek Czarnecki

Polski przedsiębiorca, jeden z pierwszych polskich managerów na polskim rynku po 1989 roku, twórca wielobranżowego holdingu, który od wielu lat jest fundatorem stypendium dla najzdolniejszych uczennic i uczniów klas maturalnych, inwestujący w rozwój polskich talentów.

Krzysztof Lis

Jeden z autorów przekształceń gospodarczych w Polsce. W latach 1989 – 1991 był pełnomocnikiem Rządu do spraw Przekształceń Własnościowych, Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Finansów. Stworzył koncepcję funkcjonowania i wewnętrzną strukturę Ministerstwa Przekształceń Własnościowych, w którym był Sekretarzem Stanu. W latach 1998 – 2000 był doradcą Ministra Finansów. Od marca 2003 Prezesem Polskiego Instytutu Dyrektorów. W latach 90-tych pracował jako ekspert międzynarodowych organizacji finansowych: Banku Światowego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz International Finance Corporation. Był doradcą do spraw prywatyzacji rządów Rosji, Ukrainy i Białorusi.