1954-2003
“Lesław Paga należał do niezbyt licznej grupy ludzi, którzy wyprzedzali swój czas. A czas się wyprzedza wtedy, kiedy podejmuje się ważne zadania w czasach, gdy wydaje się, że szansa na ich realizację nie istnieje lub jest bardzo nikła. Sposób upamiętnienia Lesława Pagi jest najlepszy z możliwych, bo to jest działalność, która służy wzmacnianiu tego, czym sam Paga się zajmował i wzmacnianiu wartości, które mu były drogie.”
Urodził się w 1954 roku w Bytomiu. Był instruktorem harcerskim, inicjatorem i charyzmatycznym liderem wielu przedsięwzięć i akcji ruchu harcerskiego. Ukończył Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie uzyskał także tytuł doktora nauk ekonomicznych. W latach 1977-1984 był tam asystentem, a następnie adiunktem na Wydziale Ekonomii.
Był działaczem Solidarności, delegatem regionu środkowo-wschodniego na I Krajowy Zjazd NSZZ “Solidarność”, podczas którego pełnił rolę przewodniczącego obrad. Internowany od grudnia 1981 roku do maja 1982 roku.
W latach 1984-1989 był adiunktem Sekcji Ekonomicznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a w latach 1987-1988 stypendystą fundacji Fulbrighta na Amerykańskim Uniwersytecie Katolickim, a następnie Uniwersytecie Cornella. Był prezesem zarządu Stowarzyszenia Absolwentów UMCS.
W roku 1989 rozpoczął pracę jako doradca Ministra Finansów, a następnie został dyrektorem departamentu w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych. W latach 1991-1994 był współtwórcą i pierwszym przewodniczącym Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.
W 1994 został mianowany na stanowisko prezesa zarządu Deloitte & Touche Polska, a w 1999 roku Deloitte & Touche Central Europe.
Od 1995 roku Lesław A. Paga był przewodniczącym Rady Polskiej Fundacji Międzynarodowej Współpracy na Rzecz Rozwoju “Wiedzieć Jak”. Był również członkiem Kapituły Nagrody im. Andrzej Bączkowskiego, przyznawanej za dokonania na polu działalności publicznej na rzecz dialogu społecznego i reform w dziedzinie polityki społecznej.
W 1995 roku został odznaczony przez Prezydenta Lecha Wałęsę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w roku 2001 Prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Do 2002 roku pełnił funkcję prezesa zarządu Deloitte & Touche Central Europe.
Zmarł po ciężkiej chorobie w 2003 roku.
2 lipca 2003 r. umiera jeden z Ojców-założycieli polskiego rynku kapitałowego, Lesław Paga, pozostawiając po sobie ogromną spuściznę w postaci rozpoczętych projektów, nowych metod zarządzania i wiedzy, którą przekazuje następnemu pokoleniu.
Za namową środowiska biznesowego i wielu przyjaciół, po śmierci Lesława Pagi, jego małżonka Ewa Paga wraz z córką Pauliną powołują do życia fundację, która ma kontynuować dzieło jego życia. Jednym z fundatorów zostaje też firma Deloitte, w której Lesław Paga przez 9 lat był prezesem zarządu.
W tym okresie i wsparciu Deloitte Fundacja stawia pierwsze kroki w środowisku trzeciego sektora i stara się dopasować swoją ofertę do wymogów i oczekiwań rynku, rozwijając się wraz z rozwojem polskiej gospodarki i ekonomii.
Fundacja staje się kontynuatorem dziedzictwa swojego patrona, skupiając wokół siebie środowisko biznesowe i czołowych przedstawicieli świata rynku kapitałowego.
Staje się łącznikiem między Akademią a Biznesem, w czasach gdy programy edukacji wyższej nie nadążały za dynamicznie zmieniającym się rynkiem pracy. Rozpoczyna przygotowywanie programów edukacyjnych dla studentów oraz absolwentów uczelni wyższych, a także dla uczniów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych, z wyjątkową ofertą staży w najlepszych polskich firmach.
10.12.2003 r. Data powołania do życia Fundacji 2065 im. Lesława A. Pagi, Fundatorzy Fundacji: Ewa Paga, Paulina Paga i Deloitte & Touche Sp. z o.o.
2004 r. – nadanie imienia Lesława A. Pagi ulicy w Lublinie
2005 r. – pierwsza Nagroda Lesława A. Pagi zostaje wręczona pośmiertnie Krzysztofowi Lisowi, jednemu z głównych autorów przekształceń gospodarczych w Polsce,
2006 r. – powstanie projektu Akademii Liderów Rynku Kapitałowego. Pierwszy na rynku kompletny projekt edukacyjny w postaci Szkoły letniej dla wybitnych studentów finansów i rachunkowości, ukierunkowanych na rolę top managerów w międzynarodowych korporacjach.
2007 r. – Nagroda Lesława A. Pagi wręczona Leszkowi Balcerowiczowi – za wierność wyznawanym zasadom, za odwagę głoszenia prawd trudnych, za transparentność podejmowanych działań i ich wysoki walor etyczny w ciągu 17 lat służby publicznej.
2009 r.
Po zamknięciu pierwszej fazy działalności Fundacji i zmianie siedziby, rozpoczął się okres promocji działań Fundacji i idei edukacji około akademickiej. Powstawały kolejne programy edukacyjne, ponieważ polska gospodarka rozrastała się, wkraczała na dobre do nowoczesnych polityk europejskich, a polskie firmy poszukiwały do pracy młodych, zdolnych liderów, którzy będą w stanie nadążyć za rozkwitającą gospodarką i sprostają wymaganiom, jakie niesie umiędzynarodowienie.
W tym okresie Stypendyści Fundacji mają niepowtarzalną okazję uczyć się od najlepszych ekspertów oraz zdobywać praktyczne doświadczenie w ponad 200 firmach partnerskich w czasie płatnych staży, które często owocują ofertą stałej pracy. Specjalnie dla swoich alumnów Fundacja organizuje wieczorne, kameralne spotkania z największymi postaciami polskiej gospodarki.
2010 r. – Nagrodę Lesław A. Pagi otrzymuje Janusz Lewandowski za wyjątkowe starania na rzecz Polski w agendach Unii Europejskiej.
2012 r.
2013 r.
2014 r.
2015 r. – Nagroda Lesława A. Pagi trafia w ręce Huberta Wirtha. Otrzymuje ją za konsekwencję w biznesie, odwagę podejmowania decyzji, ryzyka i odpowiedzialności, a także za bogaty dorobek naukowy z zakresu geologii i procesów inwestycyjnych.
Społeczność Fundacji określana jako Pagowicze liczy ponad 2 000 młodych, zdolnych ludzi, którzy zaczęli angażować się w życie codzienne swojej organizacji. Wraz ze zmieniającym się rynkiem, zmianą pokoleniową i zmianami w oczekiwaniach pracodawcy projekty Fundacji zmieniają się w stałe programy realizowane cyklicznie.
2016 r.
2017 r.
2018 r. – podpisanie porozumienia o współpracy z PROJEKTOREM-wolontariatem studenckim – organizacją, której celem jest aktywizacja i przeciwdziałanie wykluczeniu dzieci i młodzieży z małych miasteczek i wsi w całej Polsce poprzez rozwijanie ich pasji i zainteresowań, odkrywanie talentów i potencjału drzemiącego zarówno w studentach, jak i w uczestnikach projektów.
2019 r. – Fundacja dołącza do organizacji Liderzy Pro Bono, organizacji, która ma na celu pokazywanie korzyści i możliwości jakie wolontariat daje człowiekowi – pracownikowi, menedżerowi, liderowi – oraz całej firmie.
Ten rok przynosi dla Fundacji zupełnie nowe otwarcie w nowej rzeczywistości. Po wybuchu pandemii zmienia się sposób działania Fundacji, wiele działań przenosi się do Internetu. Fundacja zmienia siedzibę i sposób realizacji programów. Trwa praca nad rebrandingiem, powstaje nowa misja i wizja.
Fundacja powoli zbliża się do swojego 20-lecia. Wraca do realizacji stacjonarnych wersji swoich programów.