Głównym założeniem dla naszych działań jest podniesienie kompetencji społecznych wśród młodych osób, rozpoczynających życie zawodowe. Rolą Fundacji jest stworzenie przestrzeni do ćwiczenia wszystkich kompetencji, których brakuje młodym osobom, a które są cenione na rynku pracy oraz zachęcanie do podejmowania nowych ról, w tym także przywódczych i pracowniczych na jak najwcześniejszym etapie.
Realizujemy ofertę szkoleniową dla 20 uczennic z Zespołem Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Zamościu, zdobywających kompetencje w branży hotelarskiej oraz 18 uczniów i 2 uczennic z Technikum im. Jana Kopernika w Bełżycach poprzez szkolenia kompetencji miękkich, spotkania indywidualne z doradcami zawodowymi, realizację inicjatyw społecznych na rzecz najbliższej okolicy pod okiem mentorek i mentorów, będących alumnami Fundacji.
Wsparciem w projekcie zostały objęte osoby, które uczęszczają do szkół średnich o profilu technicznym. W szkołach tych, nie jest kładziony nacisk na naukę tzw. kompetencji miękkich. Zarówno z badań Eurobarometru czy Instytutu Gallupa wynika, że zaledwie 16% młodzieży włącza się w inicjatywy społeczne (80% to K).
Badania Lubelskiego Obserwatorium Rynku Pracy wskazują na istotną rolę posiadania doświadczenia zawodowego w kontekście szans na znalezienie zatrudnienia. Młodzi ludzie, którzy kończą edukację często chcieliby jak najszybciej podjąć zatrudnienie. Bardzo często jest jednak to trudne i może trwać dłuższy okres. W przypadku respondentów LORP prawie co czwarty posiadał już pracę, gdy kończył szkołę i jest to najpopularniejsza kategoria odpowiedzi. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że dobrą strategią jest poszukiwanie pracy jeszcze w trakcie edukacji z zamiarem pozostania w niej na dłużej. W ramach projektu LAZS będzie to możliwe dzięki Partnerom Strategicznym Projektu, których sylwetki przedstawimy już wkrótce!
Zadanie jest finansowane w ramach Programu Operacyjnego Wiedza i Rozwój 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej.
KONTAKT: email: paulina.paga@gmail.com , telefon: 607 094 104