Szkolna Internetowa Gra Giełdowa – XIX edycja

Projekt „Szkolna Internetowa Gra Giełdowa” kierowany jest do uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych oraz starszych klas szkół podstawowych (VII i VIII). Ma na celu rozbudzenie zainteresowania uczniów wiedzą z zakresu funkcjonowania rynków kapitałowych, inwestowania oraz oszczędzania.  W tym roku rusza już 19. edycja projektu.

Rejestracja do projektu potrwa do 30 listopada tego roku. Do tej pory w SIGG wzięło udział blisko 280 tys. uczniów z całej Polski. Na najlepszy zespół czeka 10 tys. zł nagrody, a łączna pula do zdobycia wynosi ponad 80 tys. zł.

Projekt jest realizowany przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie i Fundację GPW przy Partnerstwie Strategicznym z Fundacją im. Lesława A. Pagi.

Do kogo kierujemy SIGG?

W SIGG mogą wziąć udział uczniowie szkół ponadpodstawowych i starszych klas szkół podstawowych z całej Polski w zespołach liczących od dwóch do czterech osób (pod opieką nauczyciela). Gra jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych, także dla uczniów, którzy wcześniej nie mieli okazji zapoznać się z zasadami działania rynku kapitałowego i giełdy. Potrzebną wiedzę mogą zdobyć na nowoczesnej platformie edukacyjnej  SIGG, która w tym roku zawiera wiele niespodzianek, a także specjalne nagrody (rzeczowe, indywidualne i nagrody dla klas). Udział w SIGG-u jest bezpłatny.

Formuła SIGG

SIGG to internetowa gra inwestycyjna realizowana na specjalnie przygotowanej do tego celu platformie GPWtr@der. Każdy zespół dysponuje jednym rachunkiem inwestycyjnym i określoną kwotą wirtualnych pieniędzy. Uczestnicy najpierw poznają instrumenty finansowe notowane na warszawskiej giełdzie: akcje, ETF-y i kontrakty terminowe, a następnie wspólnie decydują, w jakie chcieliby zainwestować i dokonują transakcji. Inwestycje realizowane są w oparciu o środki wirtualne. Jednak transakcje zawierane są na podstawie rzeczywistych ofert kupna i sprzedaży na realnym rynku giełdowym. Taki mechanizm doskonale oddaje giełdową rzeczywistość, a uczniowie uczą się praktycznie na czym polega inwestowanie na giełdzie, poznają ryzyko inwestycyjne i skutki negatywnych decyzji, które każdego dnia mają przełożenie na pozycję zespołu w rankingu SIGG.

SIGG to nie tylko teoria, poprzez udział w projekcie młodzi ludzie mają również możliwość poznania w praktyce zasad inwestowania na giełdzie oraz zdobycia umiejętności analizowania, podejmowania decyzji oraz pracy w grupie. Te cenne umiejętności i doświadczenia przygotowują ich do poruszania się na rynku finansowym i w konsekwencji do podjęcia samodzielnych inwestycji giełdowych w przyszłości. Najlepsi mają szansę na wzięcie udziału w finałowej rozgrywce on-line, która wyłoni zwycięzcę konkursu. Udział w projekcie daje uczniom możliwość wykorzystania wiedzy teoretycznej, z którą zapoznają się w ramach przedmiotu “Podstawy przedsiębiorczości” oraz w ramach kursu e-learningowego, który jest istotną częścią SIGG.

Platforma edukacyjna SIGG:

To owoczesna forma edukacyjna wykorzystująca formułę quizowania, która pozwala na przyswajanie wiedzy przy pomocy materiałów multimedialnych, a następnie jej weryfikację w formie grywalizacji pomiędzy uczestnikami. Uczniowie uczą się o rynku i instrumentach finansowych poprzez materiały edukacyjne i kursy e-learningowe. Zdobyte punkty i wiedzę wykorzystują w kolejnych etapach gry, które opierają się na inwestowaniu wirtualnych pieniędzy. Uczniowie mogą korzystać z platformy całodobowo na dowolnych urządzeniach takich jak smartphony, tablety czy komputery z dostępem do Internetu. SIGG łączy dobrą zabawę uczestników z potężną dawką wiedzy, którą można sprawdzić od razu podczas gry. 

Gra podzielona jest na etapy:

  • Gra testowa: (23 listopada 2020 – 30 listopada 2020),
  • Udział w module edukacyjnym (9 listopada 2020 -15 stycznia 2021),
  • Etap 1: transakcje na akcjach i ETF-ach (1 grudnia 2020 – 15 stycznia 2021),
  • Etap 2: transakcje na kontraktach terminowych (1 marca 2021 – 1 kwietnia 2021 r.),
  • Finał SIGG wirtualna rozgrywka on-line  (19 – 23 kwietnia 2021).

Dodatkowo każdy zespół ma możliwość korzystania z doświadczenia i wiedzy trzydziestu koordynatorów regionalnych współpracujących z organizatorami projektu.

Jak się Nagrody w SIGG:?

10 tysięcy złotych to nagroda dla najlepszego zespołu. Pozostałe zespoły i nauczyciele, którzy zajmą kolejne miejsca na podium oraz miejsca od czwartego do 20. także mogą liczyć na nagrody finansowe (w sumie do zdobycia jest 80 tys. zł). W tegorocznej edycji SIGG przygotowaliśmy dodatkowe nagrody w ramach premii lotnych, nagrodzone zostaną Zespoły z najwyższą wartością portfela w dwóch interwałach czasowych. Natomiast na uczestników z najlepszymi wynikami w kursie e-learningowym czeka 200 nagród rzeczowych.

Jak się zarejestrować?

Pierwszy krok wykonuje nauczyciel. Następnie każdy z uczniów zakłada własne konto, wybiera szkołę, nauczyciela oraz zespół. Konkurs rozpoczyna rozgrzewka, czyli gra testowa, a potem czas na wirtualne inwestowanie.

Rejestracja trwa do 30 listopada br. Wcześniej należy zapoznać się z regulaminem dostępnym na sigg@gpw.pl.

FUNDACJA IM. LESŁAWA A. PAGI JAKO PARTNER STRATEGICZNY ODPOWIADA ZA KONTAKT Z KOORDYNATORAMI REGIONALNYMI SIGG.

Marta Płowiec

Członek Zarządu ds.Operacyjnych

Akademia Liderów Rynku Kapitałowego
Szkolna Internetowa Gra Giełdowa
Alumni Fundacji

E-mail: mplowiec@paga.org.pl

Doktorantka nauk politycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie ze specjalizacją filozofia polityki, w Fundacji zarządza bieżącą działalnością, jest odpowiedzialna za komunikacją zewnętrzną. Prowadzi projekty Akademia Liderów Rynku Kapitałowego i Szkolna Internetowa Gra Giełdowa.

Aplikuj do programu

Zostań partnerem

Szczegółowy harmonogram XIX edycji SIGG:

Gra:

  • Gra testowa: (23 listopada 2020 – 30 listopada 2020),
  • Etap 1: transakcje na akcjach i ETF-ach (1 grudnia 2020 – 15 stycznia 2021),
  • Etap 2: transakcje na kontraktach terminowych (1 marca 2021 – 1 kwietnia 2021 r.),
  • Finał SIGG wirtualna rozgrywka on-line  (19 – 23 kwietnia 2021).

Moduł edukacyjny:

  • 9 listopada 2020 -15 stycznia 2021