ikona-menu2

PAGA PEOPLE #08: Aleksandra Starowicz

Aleksandra Starowicz konsekwentnie łączy świat technologii, biznesu i nowych modeli współpracy. Z ponad 15-letnim doświadczeniem w różnych sektorach przemysłu i energetyki, dziś aktywnie wpływa na rozwój projektów w obszarze energii odnawialnej, a jednocześnie wspiera młode pokolenie liderów jako Alumnka Fundacji im. Lesława A. Pagi.

Wykształcenie i globalne doświadczenie

 

Od najmłodszych lat stawiała na edukację i globalne doświadczenie – liceum z edukacją w języku francuskim, później studia na Uniwersytecie Warszawskim, ze specjalizacją w rynkach kapitałowych w Szkole Głównej Handlowej, aż po tytuł MBA Wirtschaftsuniversitat Wien (w ramach WU Executive) razem z Carlson School of Business z zajęciami w pięciu krajach. Do tego kursy podyplomowe z transformacji przemysłowej, zarządzania innowacjami w przemyśle prowadzone przez Aalto University w Finlandii oraz Imperial College London. 

Solidne podstawy wiedzy prawniczej i zarządczej, uzupełnione certyfikatami z zarządzania projektami i transformacji cyfrowej oraz egzaminami ACCA, stały się bazą jej zawodowego rozwoju. Pracowała w czterech krajach i z łatwością porusza się w międzynarodowym środowisku, posługując się angielskim, francuskim, niemieckim i rosyjskim.

 

Doświadczenie i kariera zawodowa

 

Od kilku lat związana jest z sektorem energii odnawialnej, gdzie odpowiada za strategiczne aspekty projektów offshore wind. Prowadzi negocjacje z kluczowymi partnerami, analizuje modele biznesowe i przygotowuje rekomendacje dla zarządów. Jej umiejętności w zakresie zarządzania projektami, analizy rynku oraz tworzenia strategii przynoszą realną wartość w procesie rozwoju projektów energetycznych w Polsce.

Wcześniej pracowała m.in. w CIECH Group, Grupie TAURON oraz Netsprint Group, gdzie prowadziła projekty z obszaru transformacji strategicznej, integracji po fuzjach i przejęciach, nowych technologii i innowacji. W ramach pracy w GK ORLEN zarządzała największym w tamtym czasie programem monitorowania synergii po przejęciu Unipetrol, a także współtworzyła corporate venture fund w obszarze energetyki. Przez lata łączyła doświadczenia korporacyjne z działalnością na styku biznesu i startupów, zajmując się rozwojem nowych modeli biznesowych, doradztwem w zakresie digitalizacji i współpracy przemysłu z młodymi firmami technologicznymi. Z sukcesem dokonała exitu z jednego ze startupów jako Inwestor. 

 

Mentoring i zaangażowanie społeczne

 

Aleksandra jest aktywną członkinią społeczności Fundacji im. Lesława A. Pagi. Jako Alumnka III edycji Akademii Liderów Rynku Kapitałowego od lat angażuje się w działania Fundacji. Szczególnie w ostatnim roku intensywnie wspierała powstanie Akademii Liderów Transformacji Przemysłowej – współtworzyła zakres merytoryczny, budowała zespół ekspertów i prowadziła warsztaty z negocjacji dla uczestników naszych Akademii. Chętnie dzieli się wiedzą i doświadczeniem, inspirując kolejne pokolenia liderów rynku.

– Dzięki Fundacji zyskałam nie tylko wiedzę i doświadczenie, ale przede wszystkim poczucie, że mogę mieć wpływ na otoczenie. To dlatego tak ważne jest dla mnie, aby teraz dzielić się tym, co sama otrzymałam, i wspierać kolejne pokolenia młodych liderów – podkreśla Aleksandra Starowicz.

Od lat aktywnie wspiera równolegle do pracy zawodowej inicjatywy z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, angażując się pro bono w inicjatywy mentoringowe dla studentów i uczniów oraz społeczne, promujące równość oraz wyrównywanie szans. Jej historia pokazuje, że odwaga w podejmowaniu wyzwań, interdyscyplinarne kompetencje i gotowość do ciągłego rozwoju to fundamenty skutecznego przywództwa w czasach transformacji przemysłowej.

PAGA PEOPLE to cykl Fundacji im. Lesława A. Pagi, w którym prezentujemy sylwetki naszych Alumnów – liderów, którzy kształtują przyszłość rynku, wspierają innych w rozwoju i pozostają blisko społeczności, z której się wywodzą. Bohaterami są osoby, które nawet po wielu latach od ukończenia programów Fundacji, wciąż są z nią silnie związane – aktywnie wspierają jej działania, dzielą się wiedzą i współtworzą przestrzeń rozwoju dla kolejnych pokoleń liderów.

Podziel się wpisem